מדריך חיפוש עבודה בישראל
הנך נמצא כאן:
דף הבית
»
אפליה בעבודה
»
אפליה בעבודה מטעמי גיל

אפליה בעבודה מטעמי גיל

העולם שייך לצעירים, כך אומרים תמיד - וזה נכון בעיקרו. כולנו אוהבים להתחדש, להתרענן ולקבל כוחות מחודשים, גם כאשר מדובר בעולם העבודה בו תמיד יחפשו המעסיקים עובדים חדשים וצעירים יותר מאלו שקיימים, כדי להכניס 'דם חדש'. אבל, אין זה אומר שצריך לקפח את העובדים הוותיקים, ולבצע אפליה בעבודה מטעמי גיל.

לפעמים, העניין הזה נעשה מבלי שהמעסיק בכלל שם לב לכך. הוא פשוט רואה בחילוף המשמרות עניין טבעי, אך הוא שוכח בדרך שהוא מקפח אנשים שיש להם ניסיון גדול מאוד ו-וותק רב, רק כדי לשפר לכאורה את איכות כוח האדם. במקרה כזה, מדובר בעניין פסול, לא נכון ולא ראוי.

כאן הזמן להבהיר כי מקרים בהם אדם מסוים מוחלף באדם צעיר ממנו בשל אופי העבודה, אינם נחשבים לאפליה מטעמי גיל. לדוגמא: אם מדובר בתפקיד אשר מצריך ראייה חדה ושמיעה טובה, אך האדם אשר עסק בה עד לאותו הזמן איבד מכושר ראייתו ושמיעתו בשל גילו המתקדם, אין מניעה 'להחליפו' באדם אחר, צעיר יותר. מצד שני, במקומות מתוקנים ראוי שאותו אדם יזכה לתפקיד אחר, אשר יימצא על ידי ההנהלה עצמה. כלומר - ההנהלה תהיה זו שתמצא עבורו פיתרון משום שהירידה בכושר השמיעה והראייה לא נעשים בשליטתו ואין סיבה שייפגע בשל כך.

כבר בעשור החמישי לחיינו...

רבים מהעובדים מרגישים זאת בסביבות גיל 40 ומעלה: פתאום, נרמז להם במקום העבודה שהם כבר לא טובים כשהיו; מסביבם מתחילות התלחשויות; לא אחת עולים שמות של החבר'ה 'החדשים', כמועמדים להחליפם. מהר מאוד יבינו אותם אנשים שהם הופכים להיות פחות ופחות רצויים במקום העבודה שלהם.

לכך אפשר להוסיף את ה'חוויה' המפוקפקת של חיפוש עבודה בגיל 40 או 50. ברור שמדובר במשימה לא פשוטה ולמרות שהיא אינה נכנסת באופן מוחלט תחת ההגדרה של אפליה בעבודה מטעמי גיל (הרי המעסיק יכול להסביר את החלטתו לא לקבל את אותו אדם בגורמים שונים ומשונים), היא בהחלט מקפחת ללא ספק את המבוגרים שבינינו.

פנסיה כפויה

כיום, החוק מכיר בגיל הפנסיה כ-67 לגברים ו-62 לנשים. מדובר בחוק הגיוני ומובן, אך לא פעם המעסיקים מנצלים אותו, פשוט כדי 'להיפטר' מעובד וותיק ולהחליפו באחד צעיר יותר. וזו בהחלט אפליה בעבודה מטעמי גיל.

הרי אדם יכול לבחור, לכאורה, האם להמשיך לעבוד או לפרוש בגיל שבו הוא יכול לעשות זאת. המעסיקים, לעומת זאת, לא רואים זאת תמיד בעין יפה ובמקרים רבים מעוניינים ליישם את החוק במלואו. הם מנסים לשכנע ולעיתים אף כופים את הפרישה על העובד - הכל במטרה להשיג את שרצו. עבור העובד, אשר רוצה להמשיך לעבוד, לתרום ולעסוק במה שעסק עד לגיל הפרישה, מדובר בחוויה מאוד לא נעימה.

אפליה בעבודה היא דבר פסול מכל בחינה שהיא. חשוב לזכור שבסופו של דבר כולנו מזדקנים ולכן, אם נרצה שיתייחסו אלינו טוב בגיל זה עלינו להתייחס טוב לאותם אנשים כבר עכשיו. יחס ראוי ונכון לאנשים מבוגרים יותר הוא הדבר הראוי והנכון ביותר לעשות, בכל שלב של החיים.

שתף תוכן זה עם חבריך!

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד