מדריך חיפוש עבודה בישראל

ההבדל בין חל"ת לפיטורים בעידן הקורונה

מאות אלפי עובדים מצאו את עצמם ללא עבודה מאז פרצה מגיפת הקורונה, ונראה כי רבים עוד צפויים להצטרף אליהם. עבור רוב "מובטלי הקורונה", לא מדובר בפיטורים אלא ביציאה כפויה לחל"ת.

מה ההבדל בין השניים ומהן הזכויות המגיעות לכם?

כאשר מעסיק מעוניין לפטר עובד ולסיים את יחסי העבודה איתו, עליו לערוך שימוע לפני פיטורים ורק לאחריו לקבל החלטה. אם יחליט לפטר את העובד, ייכנסו הפיטורים לתוקף רק אחרי תקופת הודעה מוקדמת התלויה בוותק של העובד. המעסיק ישלם לעובד את משכורתו האחרונה, את שווי ימי החופשה השנתית שלא נוצלו, דמי הבראה (לעובדים עם וותק של מעל לשנה) ופיצויי פיטורים שיחושבו בהתאם לוותק ולשכר הממוצע של העובד.

מגיפת הקורונה שפרצה לחיינו בפתאומיות הביאה עמה השלכות קשות שאילצו מעסיקים רבים לנקוט בתגובה מיידית. חלקם עשו זאת בשל הנחיות המדינה לסגור את עסקיהם, אחרים – בשל צמצום משמעותי בהיקף העבודה ופגיעה אנושה בהכנסות העסק.

מתוך תקווה לשוב לשגרה רגילה עם תום המשבר, על מנת להבטיח לעובדים את מקום עבודתם בחזרה וכדי להימנע מכל הכרוך בהליך הפיטורים, מאפשרת שגרת החירום הנוכחית שימוש בכלי הנקרא חל"ת – חופשה ללא תשלום.

חל"ת במצב חירום

בימים של שגרה, חל"ת היא יציאה לחופשה לפרק זמן מוגדר מראש, המוסכמת על המעסיק ועל העובד. במסגרת החל"ת נשמרים יחסי עובד-מעביד אך העובד אינו זכאי לקבלת שכר. הימים בהם נמצא העובד בחל"ת אינם מנוכים ממכסת ימי החופשה השנתית המגיעים לו. הוצאת עובד לחל"ת ללא הסכמתו עשויה להוות עילה לקבלת פיצויי פיטורים על אף שהעובד לא פוטר.

במצב החירום הנוכחי, רשאי מעסיק להוציא עובד לחל"ת בהחלטה חד צדדית ולפרק זמן לא מוגדר.

זכויותיכם במהלך החל"ת

בתוך כל אי הודאות השוררת מסביב, חשוב שתדעו מה מגיע לכם בעקבות היציאה לחל"ת ובמהלכה:

1.במהלך החל"ת לא תקבלו שכר.

2.ימי החל"ת לא ינוכו ממכסת ימי החופשה השנתית המגיעים לכם.

3.ביניכם לבין המעסיק יישמרו יחסי עובד-מעביד הכוללים את חובת הנאמנות שלכם כלפי המעסיק – איסור פגיעה באינטרסים של המעסיק, שמירה על סודיות ומניעת תחרות וכדומה.

4.זכאות לדמי אבטלה תינתן לעובד שהוא תושב ישראל, מתחת לגיל 67, שהוותק שלו בעבודה הוא 6 חודשים לפחות, ושהוצא לחל"ת בעקבות משבר הקורונה. עובדים מעל גיל 67 עשויים להיות זכאים לתוספת השלמת הכנסה לקצבת אזרח ותיק.

5.במהלך החל"ת תוכלו למצוא עבודה חדשה, אך הדבר עשוי לבטל את זכאותכם לדמי אבטלה או להקטין אותם, בהתאם להיקף המשרה החדשה.

6.בשני החודשים הראשונים לחל"ת מחויב המעסיק לשלם עבורכם את דמי הביטוח הלאומי.

7.לעומת זאת, הפרשת כספים לקרן הפנסיה לא תתבצע במהלך החל"ת. חשוב לדעת כי הפסקה של מספר חודשים בהפקדות לקרן הפנסיה עלולה לפגוע בכיסוי הביטוחי שלכם. מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי לגבי הסדר עצמאי של תשלומים נמוכים לשם שמירה על הרצף. אם תעשו הסדר כזה, זכרו לא לבטל אותו מיד עם החזרה לעבודה, כיוון שעשויים לחלוף מספר חודשים עד שהמעסיק יחזור לבצע את ההפקדות בעצמו.

חשוב לזכור, מדובר בתקופה זמנית שתעבור וגם במהלכה חשוב שתעשו את כל הצעדים על מנת לדאוג לעתיד שלכם. זה יכול להיות הזמן לצעדים ראשונים עליהם תמיד חלמתם: מפתח מובייל, לדוגמא, יוכל להתחיל לבנות את דרכו החדשה כמפתח עצמאי. לאלו מכם שמתכוונים להישאר שכירים, מומלץ לפנות לחברת השמה בהייטק על מנת לראות מה יש לשוק להציע או להכין את הקרקע ליום שאחרי.

שתף תוכן זה עם חבריך!

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד