מדריך חיפוש עבודה בישראל

התפטרות מהעבודה

זהו. אתה מבין שזה לא יכול להימשך עוד, ומעוניין לעזוב את מקום העבודה שלך. יכולות להיות לכך מספר סיבות - סביר להניח שרובן מוצדקות. מה שאתה לא יודע הוא כיצד לבצע את הליך ההתפטרות על הצד הטוב ביותר, ואיך להשיג באפשרותו את התמורות החיוביות ביותר האפשריות. אנחנו ננסה לעזור לך בכך.

כך מתפטרים מהעבודה

על הנייר, התפטרות נחשבת לדבר פשוט ביותר: הודעה למעסיק על רצון לסיים את העבודה במקום מסוים. ועם זאת, הסטטיסטיקות מראות כי מרבית האנשים אינם מסיימים את עבודתם במקום מסוים באופן הראוי. יש לכך מספר היבטים, הנוגעים לכל שלב בתהליך, והשלכותיהם עלולות להיות שליליות.

הראשון, כמובן, הוא מכתב ההתפטרות. נדרש כי הוא יוגש למעסיק על פי פרק הזמן המוגדר בחוזה, ויכלול את תאריך הגשת הבקשה, מועד כניסת הפיטורים לתוקפם, סיבת ההתפטרות (לא חובה) ועוד. רצוי מאד שלא להסתפק בהודעה בעל פה, שמקטינה מאד את הסיכויים לקבלת זכויות פיננסיות מסוימות.

התפטרות אינה זמן "לפרוק עול"

חשוב להבין כי שמירה על סטנדרטים מקצועיים בעבודה חיונית מאד, אפילו בשבועות או בימים שבין הגשת בקשת ההתפטרות למימושה בפועל. בתקופה זו, העובדים נבחנים תחת זכוכית מגדלת, וכל שגיאה שלהם עלולה להיתפס כחמורה פי כמה. באותה מידה, רצוי להימנע מעריכת "פרובוקציות", עידוד אחרים לעזוב גם כן ושאר פעולות בעלות גוון שלילי. הן עילה לאישום, ולעיתים גם לקנס כספי, מצידו של המעביד.

התפטרות, פיצויים ומה שביניהם

ברמה הכללית ביותר, הרי שהגשת מכתב התפטרות מהעבודה אינה אמורה להביא לקבלת פיצויי פיטורין, זה ברור. אולם, יש לא מעט סייגים לקביעה זו, שמשמעותם: לעיתים, הפיצויים אפשריים בהחלט אפילו אם העובד עצמו הוא שיוזם את העזיבה. במצב כזה, נכנסות לתמונה הסיבות הספציפיות שהביאו לעזיבה.

ראשית, הרי שעזיבת מקום העבודה עקב הרעת תנאים היא עילה להתפטרות, ומהווה לעיתים גורם מהותי בדרך לקבלת הפיצויים. כך נדרש כי יוכח שהפגיעה הייתה משמעותית- אחרת, התביעה לא תתקבל על ידי בית המשפט האמור.

באותה מידה, ישנם מצבים אחרים בהם דין התפטרות יהיה דומה לדין פיטורין: מקרה אחד הוא התפטרות לאחר לידה אצל נשים, או לחילופין לצורך טיפול בילד. באותו אופן, גם התפטרות עקב מחלה, גיוס לצבא או לכוחות הביטחון או העתקת מקום המגורים של העובד עשויה בהחלט להביא לקבלת הפיצויים החשובים האלה.

אז מאיפה מתחילים?

חשוב לזכור כי התפטרות לרוב אינה מתבצעת בהחלטה של רגע. תחת זאת, זהו תהליך הדרגתי, אשר סביר שנרקם במוחו של העובד שבועות רבים. על מנת לבצע את התהליך על הצד הטוב ביותר, מומלץ לשקול היטב את דרך הגשת הבקשה, העיתוי שיש לעשות זאת ושאר סוגיות הנוגעות לכך. יש לזכור כי עזיבה בטריקת דלת אינה משרתת תמיד את הצרכים: לדוגמא, במקרה שבו מעוניינים במכתב המלצה.

כאשר נכנס עניין הפיצויים לתמונה, רצוי מאד שלא לצאת למסע הזה לבד. המצב נראה פשוט על הנייר, אך מסתבך פי כמה בפועל- דבר שעלול להביא לכך שעובד מסוים לא יקבל פיצויים שאכן מגיעים לו על פי הגדרת החוק היבש. כאשר פונים למעסיק בדרישה לפיצויים, רצוי לעשות זאת בליוויו של גורם מקצועי הבקיא בתחום עד לרמת היסוד. עורך דין לדיני עבודה, למשל, יכול לסייע בכך רבות.

שתף תוכן זה עם חבריך!

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד