מדריך חיפוש עבודה בישראל
הנך נמצא כאן:
דף הבית
»
זכויות ביטוח לאומי
»
ועדה רפואית

ועדה רפואית

כאשר אדם נפצע בתאונת דרכים, בתאונת עבודה או בכל מקרה מסוג זה, הוא עשוי לסבול מפציעה שתלווה אותו עוד שנים רבות. גם אם מדובר בנכות לצמיתות או בפציעה לזמן קצר, הוא זקוק לתמיכה כלכלית כדי להתמודד איתה. כדי לקבוע איזו תמיכה זו תהיה, עליו להתייצב מול אנשי המוסד לביטוח לאומי, במסגרת ועדה רפואית.

הביטוח הלאומי הוא הגוף אשר למעשה מעניק לכל אזרח מעין ביטוח בסיסי במקרים שונים: כשהוא יוצא לפנסיה, כשהוא מובטל, כאשר הוא זקוק לתמיכה סיעודית וכאשר הוא נפצע מסיבות שונות. כל הכסף שאנחנו מעבירים לביטוח הלאומי מידי חודש, מופנה בדיוק לצרכים האלה. וכך, אותו אדם יכול 'ליהנות' מתמיכה כלכלית במצבים בהם הוא זקוק לה יותר מכל.

אבל, כמובן שלא כל אחד יכול לקבל את אותה תמיכה, באותה רמה. אדם שסובל מאסטמה קשה בעקבות העבודה, למשל, לא יזכה לאותה תמיכה לה יזכה אדם אשר נקטעה לו יד במהלך תאונת דרכים. אין שום קשר בין שתי הפציעות ולכן לכל אחת מהן יש להתייחס אחרת. ומאחר שמדובר באנשים, כל סיפור הוא משהו שצריך לטפל בו בצורה פרטנית.

מהסיבה הזו, הוחלט להקים גוף שיבדוק את סיפוריהם של האנשים ושילמד לגביהם מפיהם של הפצועים עצמם. זוהי ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, בה האדם הפצוע ישטח את טענותיו, יספר לרופא מומחה את מה שקרה לו, כשהכל מועד ורשום בפרטי פרטים. בהתאם לכך, יחליט אותו רופא על אחוזי הנכות שייקבעו לפצוע.

אחוזי הנכות, הם שיקבעו את שיעור הקצבה שיקבל הפצוע - ראשית, האם זו תהיה קצבה קבועה, שתינתן מידי חודש, או שזו תהיה קצבה חד פעמית, אשר תסייע לאותו אדם רק עד שיתאושש מהפציעה. שנית - הוא יקבע מה יהיה גובה הקצבה, במצב כזה ובמצב השני. כך, לכל אחד נקבע תשלום אחר, משום שלכל אחד יש סיפור אחר.

כדאי להתכונן היטב לקראת ועדה רפואית

ועדה רפואית, עד כמה שהיא נשמעת כמו מעמד גדול ומרשים, היא בסך הכל מפגש של שלושה אנשים, בדרך כלל: הנפגע, הרופא המומחה ומזכיר הועדה שרושם ומתעד את הדברים שנאמרים בה. לכל נפגע יש מספר דקות בודדות בהן הוא צריך לספר את הסיפור שלו, בצורה הטובה ביותר.

ברור שבמקרה כזה, רק אדם בעל כישורים רטוריים גבוהים, יוכל לעשות את העבודה כמו שצריך ולספר את הסיפור שלו בצורה יעילה, כך שהרופא שעומד מולו - אדם שאינו מכיר ואינו יודע עליו כמעט דבר קודם לכן - יבין בדיוק מה קרה לו ומה מגיע לו.

כן, למרבה הצער, אם אדם לא יגולל את סיפורו כמו שצריך, הוא עשוי להיפגע בתוצאה הסופית ולגלות כי הרופא לא העניק לו את מה שלדעתו מגיע לו - וזה רק בגלל מילים לא נכונות או צורת הצגה לא מתאימה. לכן, חשוב שיהיה איתו מישהו אשר מומחה בהופעה מול ועדה רפואית, או במילים אחרות: עורך דין.

בעזרת עורך דין (לצד הפצוע יכול להופיע כל אדם, במטרה לעזור לו לעמוד במשימה) הוא יידע שסיפורו מוצג כראוי, וכמו שצריך, כך שהמטרה הסופית - לקבל את התנאים שמגיעים לו - אכן תושג. כל ועדה רפואית היא למעשה משימה, ולמשימה הזו צריך להגיע מוכנים ככל האפשר. לכן, חשוב להתכונן אליה כמו שצריך.

סרטון הדרכה למוזמנים לוועדות הרפואיות

סרט הדרכה למבוטחים המוזמנים לוועדות הרפואיות הכולל הסבר על הוועדה הרפואית, המסמכים שיש לצרף וכדומה.

שתף תוכן זה עם חבריך!

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד