מדריך חיפוש עבודה בישראל

חוק גיל פרישה

ההתעסקות סביב חוק גיל הפרישה ומשמעותו נפוצה בקרב מבוגרים שחוצים את גיל 60 ומתקרבים אל רגע הפרישה. השאלות הנפוצות ביותר בתחום הן: מתי אפשר לפרוש מעבודה ומהו סכום התשלום החודשי לו זכאי כל אדם. גיל הפרישה בישראל קבוע בחוק וכך גם תקנות קבלת כספי הפנסיה וקצבאות הביטוח הלאומי. גברים יוכלו לצאת לפנסיה בגיל 67, הנשים תוכלנה לצאת לפנסיה כבר בגיל 62.

העלאת גיל הפרישה

בשנת 2004 הוכנסו שינויים בחוק וגיל הפרישה עלה. לפני שנת 2004 אפשר החוק לגברים לפרוש מעבודה כבר בגיל 65 ואילו לנשים בגיל 60. העלייה בגיל הפרישה נובעת מעלייה משמעותית בתוחלת החיים. המבוגרים בחלקם שמחים על האפשרות להמשיך לעבוד למשך כמה שנים נוספות ולצבור חסכונות לתקופת הפנסיה. אלו שמעוניינים ביציאה לפנסיה מוקדמת יוכלו לבדוק את זכאותם לכך במקום העבודה.

גיל פרישה מוקדמת

לפני הרפורמה של שנת 2004 נקבע גיל הפרישה המוקדמת בעבור גברים ל-60 שנה ואילו בעבור הנשים ל-55 שנה. החוק החדש דוגל בשוויון בין המינים וקובע את גיל הפרישה המוקדמת בעבור גברים ונשים יחדיו ל-60 שנה. השינוי משמעותי בעבור נשים שנאלצות כעת לעבוד עוד 5 שנים נוספות בכדי שתוכלנה לצאת לפרישה מוקדמת.

תשלומי פנסיה לעובדים

החוק במדינת ישראל מחייב את כלל העובדים בחיסכון פנסיוני. הפנסיה היא זכות בסיסית של כל עובד בישראל. חוק הפנסיה נקבע מתוך מטרה להבטיח שמירה על אורח חיים הולם גם לאחר גיל הפרישה. הפנסיה מהווה תחליף לשכר החודשי של הגמלאי. בהתאם לכך, הגמלאי לא יוכל לקבל לרשותו את מלוא הסכום שצבר בחיסכון הפנסיוני מיד עם הפרישה. הסכום יחולק לתשלומים חודשיים אותם יקבל הגמלאי במשך כל תקופת חייו.

בכדי להבטיח הכנסה הולמת לכל גמלאי או גמלאית מחייב החוק את המעסיקים לערוך הסדר פנסיוני בעבור כל אחד מהעובדים. סכום הכסף החודשי שמופרש לקרן הפנסיה משולם על ידי העובד והמעסיק כאשר המעסיק מחויב לשאת בחלקו בתשלום. במסגרת החוק רשאי העובד לבחור בעצמו את מסלול הפנסיה שלו. אפשרויות הבחירה שעומדות לרשות העובדים הן: ביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל לקצבה.

הסכום המינימלי אותו מחויב המעסיק להפריש אל החיסכון הפנסיוני של העובד שווה ערך ל-2.5% מסכום השכר הממוצע. את הניכויים בשכר בעבור החיסכון הפנסיוני וגובה הסכום שהעביר המעסיק אפשר יהיה לראות בכל חודש בתלוש השכר. מעסיקים שלא מפרישים בעבור העובדים כספים למטרת חיסכון פנסיוני עוברים על החוק.

קצבת זקנה לעקרות בית

נשים שמלאו במשך שנים רבות תפקיד של עקרת בית זכאיות לקבל קצבת זקנה חודשית מהביטוח הלאומי. הסכום החודשי אותו אפשר לקבל במתכונת של קצבת זקנה הוא זעום. מבוגרים שמתפרנסים רק באמצעות הקצבה מתקשים לשמור על רמת החיים ולקיים את עצמם בכבוד. בכדי למנוע קשיים כלכליים לאחר גיל הפרישה מעודדת המדינה את כלל האזרחים לחשוב לטווח הארוך ולהפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני כבר בגיל 20.

שתף תוכן זה עם חבריך!

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד