מדריך חיפוש עבודה בישראל

זכויות עובדי קבלן

בישראל נהוגה בעשרות השנים האחרונות העסקה של עובדים במסגרת של חברות כוח אדם. כלומר – זוהי לא העסקה ישירה בסגנון המוכר לנו, אלא עובדים אשר חברת כוח האדם נחשבת המעסיקה שלהם והיא זו שגם משלמת להם את השכר. היתרון עבור המעסיקים הוא ההזדמנות שלהם לבחון האם העובד "טוב להם" על פני פרק זמן מסוים, ואחריו הם יכולים להחליט האם לקבל אותו אליהם או להפסיק את העסקתו. עבור עובדי הקבלן, מדובר לרוב במצב של חוסר ברירה, והעובדה שהם חשים מועסקים הן על ידי המעביד והן על ידי חברת כוח האדם – מבלבלת אותם וגורמת להם לעיתים קרובות ליפול בין הכסאות.

האם עובד יכול להשאר בסטטוס של עובד קבלן לנצח?

עובד יכול להישאר בסטטוס של עובד קבלן למשך תקופה בת 9 חודשים, למעט עובדי קבלן בתחום המחשוב והשירות – אשר פרק זמן העסקתם במסגרת זו הינו ארוך יותר. לאחר 9 חודשי עבודה, המעסיק יכול לקבל אחת משתי החלטות: לקלוט את העובד אליו כעובד מן המניין או להפסיק את עבודתו. במידה ויחליט במהלך תשעת החודשים להפסיק העסקתו של עובד הקבלן ואז לשוב בו מהחלטתו – שעון ההעסקה לא יתאפס וימשיך מהזמן בו נעצר.

עובד קבלן נפגע במהלך עבודתו; על מי מוטלת האחריות לפצות אותו לפי פקודת הנזיקין?

כאמור, עובדי קבלן חשים לעיתים קרובות מבולבלים מאוד. מצד אחד, חברת כוח האדם היא זו שמשלמת להם את שכרם, ומצד שני – בכל בוקר הם מגיעים למקום עובדתם ופוגשים את האחראי עליהם. במקרים בהם עובד קבלן נפגע במהלך עבודתו, עשוי הבלבול הזה לפגוע מאוד בזכויות שלו למצות את ההליכים. חשוב לדעת: האחריות על פי פקודת הנזיקין רובצת לפתחו של הקבלן וגם של המזמין, כלומר האחריות היא של שניהם. במקרה שעובד קבלן מרגיש כי הוא "נזרק" בין החברה עבורה הוא מבצע את העבודה בפועל לחברת כוח האדם שמעבירות אחריות מאחת לשנייה – מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני עבודה. עורכת דין יפית אוחנה היא עורכת דין לענייני עבודה, עם ותק וניסיון רב בתביעות וייצוג עובדי קבלן.

עורכת דין יפית אוחנה

זכויות עובדי קבלן

  • דמי מחלה – עובדי קבלן צוברים כ-2 ימי מחלה לכל חודש של עבודה, ובסך הכל – 24 ימי מחלה בשנה. לאורך זמן, ניתנת להם האפשרות לצבור 130 ימי מחלה אצל אותו קבלן, וזאת כ-40 ימים יותר מהקבוע בחוק דמי מחלה לעובדים שהם אינם עובדי קבלן.
  • ימי חופשה – מספר ימי החופשה המגיעים לעובד קבלן משתנים בהתאם לאורך שבוע העבודה שלו – 5 ימים או 6 ימים (חל איסור על העסקת עוד 7 ימים בשבוע), וכן בהתאם לוותק אותו הוא צבר בחברת כוח האדם (ולא אצל המעסיק בפועל).
  • דמי הבראה – עובדי קבלן אשר השלימו שנת עבודה אחת לפחות באותו מקום עבודה – אצל המעסיק בפועל או אצל חברת כוח האדם – זכאים לקבלת דמי הבראה בהתאם לוותק אותו צברו. הם אינם יכולים לוותר על דמי ההבראה או על חלק מהם, ולמעסיק אסור לבקש מהם לעשות זאת. גובה דמי ההבראה ליום – 378 ₪ במגזר הפרטי ו-429 ₪ במגזר הציבורי.
  • פיצויי פיטורים – עובד קבלן שנשאר לעבוד באותו מקום עבודה בעת חילופי מעסיקים, יהיה זכאי לקבלת פיצויי פיטורים מהקבלן שהתחלף, גם אם הוא סרב להצעה לעבודה חלופית במקום אחר.
שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד