מדריך חיפוש עבודה בישראל

תאונות עבודה

עוד על תאונות עבודה:

תאונות עבודה יכולות להתרחש כל העת. הן מתרחשות בגלל חוסר ערנות, בכלל תהליכים מצטברים, בשל נזק פתאומי או בשל פגיעה מתמשכת. ישנן הרבה סכנות בעבודה, כמו בחיים, אך תביעת תאונת עבודה צריכה לקבל יחס שונה מתאונה רגילה. משום שבתאונת עבודה, האחריות אינה רק של מי שהיה מעורב בה, אלא גם של מי שבעקבותיו נקלע האדם למצב הביש.

במילים אחרות, תאונת עבודה היא תוצאה לא רק של חוסר ערנות, אלא גם של הנסיבות שהביאו את אותו אדם להיקלע אליה. מאחר ועבודה היא מסגרת אשר האחראים לה רבים, יש לטפל בה בצורה אחרת.

מקרה מובהק לדוגמא: תאונת דרכים בדרך אל או מהעבודה

לכאורה, תאונת דרכים באשר היא אמורה להיבחן כתאונת דרכים לכל דבר, לא? אין זה משנה היכן היה האדם כאשר נקלע לתאונה - לא מדובר במשהו מיוחד, אלא בתאונה ככל התאונות. אבל כאשר מדובר בתאונה שמתרחשת בדרך לעבודה או ממנה, היא נבחנת בפרספקטיבה אחרת.

הרי כאן ראוי לשאול: מה הביא את האדם לאותה נקודה שבה קרתה התאונה? העיסוק שלו. האם היה מגיע לאותו מקום אם לא היה עובד בעבודתו באותו זמן? כנראה שלא. כך צריך להתייחס לכל תאונת עבודה ולשאול, האם העובד היה נמנע מאותה תאונה אם לא היה עובד במקצוע או במקום בו עבד. אם התשובה לכך חיובית, הרי שזו תאונת עבודה לכל דבר ועניין.

אבל את מי תובעים?

כאשר מתרחשת תאונה כזו וכאשר אתם מרגישים שעליכם להגיש תביעת תאונת עבודה, עליכם לחשוב על השלב הבא: נגד מי להגיש את התביעה? ובמקרה הזה, ישנן שלוש אפשרויות שונות, שחלקן נעשות במקביל:

  • תביעת נזיקין נגד המעסיק: תביעת תאונת עבודה מסוג זה תוגש כאשר אתם מרגישים כי התאונה התרחשה בשל הנחיות לא נכונות של המעסיק, אי הקפדה שלו על כללי הבטיחות וכדומה. במילים אחרות - זו תביעה שמוגשת כאשר לדעתכם יש למעסיק חלק באחריות על המעשה.
  • תביעה נגד הביטוח הלאומי: נכון, כל פציעה ממושכת תגרור לרוב תביעה נגד הביטוח הלאומי לטובת פיצויים קבועים או זמניים, אך ישנם מספר קריטריונים שמאפשרים לתבוע את המוסד גם בגין תאונת עבודה, בעקבות תאונה או מחלת מקצוע. אם הנזק שנגרם לכם נכלל ברשימה זו, עליכם להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה - ולזכות בפיצוי כזה או אחר.
  • תביעה נגד חברת הביטוח: תביעת תאונת עבודה כזו תוגש רק במקרה ולאדם שנפגע יש ביטוח פרטי, שהזמין בעצמו (או שהמעסיק הזמין לו במסגרת חוזה העבודה שנחתם בתחילת העסקתו). פוליסת ביטוח כזו תופעל במצבים מסוימים ועל פי קריטריונים שנקבעו מראש בפוליסה, אך חשוב לדעת שקבלת פיצויים בערוץ זה לרוב תפחית את גובה הפיצויים שיקבל העובד מהביטוח הלאומי, אם וכאשר.

מה עוד כדאי לדעת?

עולם תאונות העבודה אינו פשוט, כמו כמעט כל תביעת ביטוח באשר היא. כפי שציינו, ישנה רשימה ברורה של מחלות מקצוע שמוכרות כתאונת עבודה (הרשימה המלאה, מתוך אתר משרד התמ"ת). אם הפגיעה אינה נכללת ברשימה זו, יהיה קשה לקבל פיצוי מהמוסד.

עניין המשותף למוסד לביטוח לאומי ולחבורת הביטוח, הוא רמת הפגיעה בעובד ומידת הפרעתה ליכולתו לעסוק במקצוע שלו. כלומר, אדם אשר מגיש תביעת תאונת עבודה לא תמיד יזכה בפיצוי, גם אם נפגע בצורה ממשית, משום שהוא יכול לדוגמא לעבוד במקצוע אחר למרות הפגיעה. לכן, מומלץ לבדוק מראש את תנאי הפוליסה לפני החתימה עליה, כדי לוודא שאתם זוכים לפיצוי המגיע לכם בתנאים סבירים.

להתייעצות עם עו"ד המתמחה בתביעות עבודה, ולמידע נוסף בנושא היכנס לאתר משרד עו"ד ילינק וייס ושות'.

שתף תוכן זה עם חבריך!

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד