מדריך חיפוש עבודה בישראל

חוזה עבודה

רגע לפני החתימה על כל חוזה עבודה יש לעצור ולבדוק היטב את תנאי ההסכם. גם כאשר מדובר בהסכם עבודה סטנדרטי בעבור משרות כלליות חשוב לבחון את כל הזכויות והחובות של העובד לפני תחילת העבודה. לאחר החתימה על חוזה המסמך מחייב את שני הצדדים. עובדים שהתעצלו לקרוא את החוזה או התביישו לבקש הבהרות לסעיפים לא ברורים מחויבים לכל התנאים. אי הידיעה אינה פוטרת אותם מההתחייבות לדבר.

איך בודקים חוזה עבודה?

את הבדיקה היסודית ביותר מבצעים עורכי דין בעלי ניסיון והכשרה מקצועית. רוב האנשים אינם מחזיקים בידע משפטי שמאפשר להם לנתח את כל סעיפי החוזה בצורה מעמיקה. בהתאם לכך, את חוזי העבודה המורכבים כדאי יהיה להעביר לבדיקת עורך דין. כאשר החוזה מכיל סעיפים לא ברורים המעסיק מחויב לספק לעובד הסברים או לחילופין לאפשר לו להעביר את החוזה לבדיקת עורך דין מטעמו.

התחייבות לתקופת העסקה

חוזי עבודה מגדירים לרוב תקופת העסקה בה מחויב העובד להתמיד בעבודתו בחברה. הפרת ההתחייבות על ידי עזיבה חד צדדית כרוכה בסנקציות בהתאם לחוזה. בכדי למנוע את אי הנעימות שבהפרת ההתחייבות, חשוב לבחון היטב את תקופת ההתחייבות בחוזה ואת הסנקציות שיופעלו על העובד בעת הפרתה.

אל מול ההתחייבות של העובד יש להגדיר בחוזה גם את ההתחייבות של המעסיק לספק לעובד מקום עבודה. רוב חוזי העבודה נכתבים במתכונת של הסכם פתוח ללא התחייבות הדדית לפרק זמן מסוים או הגדרת תאריך סיום עבודה. לעומת זאת, את תאריך תחילת העבודה יש לציין בחוזה בצורה מפורשת. החל מיום תחילת ההעסקה מתחיל העובד לצבור זכויות סוציאליות.

איסור על עבודה נוספת או מקבילה

מעסיקים רבים חוששים מפני מצבים בהם העובד יבחר לעבוד במקום עבודה נוסף. הוספת משרה נוספת על פני המשרה הנוכחית מכבידה על העובד ומורידה את תפוקת העבודה שלו בצורה משמעותית. בכדי למנוע את הפגיעה בתפוקה מציינים המעסיקים בחוזה בצורה מפורשת כי העובד לא יוכל לקבל על עצמו עבודה נוספת ללא אישורם.

גובה השכר ותוספות

אחד הסעיפים המשמעותיים ביותר בכל חוזה עבודה הוא ללא כל ספק השכר. חוזה העבודה מתייחס בצורה ברורה לשכר ומציין האם מדובר בשכר גלובלי או שכר שעתי. את הסעיפים שמתייחסים לשכר בחוזה העבודה חשוב להבין היטב. שאלות בדבר תוספות שכר, בונוסים, החזרי נסיעות, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים והעלאות שכר עתידיות לגיטימיות לחלוטין. לאחר החתימה על חוזה העבודה היכולת של העובד להתמקח על גובה השכר יורדת בצורה משמעותית. תוספות ובונוסים מהווים חלק בלתי נפרד מתלוש השכר הקבוע. הבונוסים משרתים את האינטרסים של העובד והמעסיק בו זמנית. החלוקה של התשלום החודשי לעובד לשכר בסיס ותוספות משמעותית להגדרת הזכויות הסוציאליות.

יש לציין כי תשלומי פיצויים, ימי חופשה ודמי הבראה מחושבים בהתאם לשכר הבסיס של העובד. התוספות והבונוסים אינם נכללים בחישוב. כאשר התשלום בעבור התוספות והבונוסים משתנה בצורה משמעותית בהתאם לתפוקת העבודה חלוקת השכר לשני חלקים לגיטימית.

אך במקרים בהם השכר מורכב באופן קבוע מ-5000 שקלים שכר בסיס ועוד 3000 שקלים של תוספות קבועות המצב בעייתי. הקפידו לאתר ליקויים מסוג זה כבר במעמד החתימה על החוזה. יש לזכור כי חתימה על חוזה ההעסקה מעידה על קבלת התנאים ללא עוררין.

שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד