מדריך חיפוש עבודה בישראל

עבודות לבני נוער בחופשת הקיץ

חופשת הקיץ מביאה אתה לא מעט הזדמנויות עבור בני הנוער, שמוצאים עצמם חסרי מעש בחלק גדול מהזמן. אחרים מעדיפים לנצל את הזמן הפנוי כדי "לעשות כסף" ולהרוויח כדי להגשים מטרה מסוימת (קניית מחשב, למשל או טלפון חדש). עצמאות כלכלית מהווה סיבה עבור בני נוער לעבוד במהלך החופשה ויש את אלה שעושים זאת כדי למצוא לעצמם תעסוקה מועילה. כזו שאפשר לשלב לצד כייף גדול ושלל של פעילויות, האופייניות לחופש הגדול, כמו ים ובריכה.

רקע כללי על עבודה לבני נוער – כדאי וחשוב לדעת

על פי החוק במדינת ישראל יכולים בני נוער לעבוד עד 8 שעות בכל יום ולא יותר מ-40 שעות שבועיות. מותר להעסיק בני נוער מגיל 15 ומעלה, כאשר אם מדובר בחופשת הקיץ, בחופש הגדול, אפשר להעסיק גם בני 14. אם מדובר בעבודה המחייבת בדיקת התאמה, חובה לקבל אישור רפואי מרופא תעסוקתי על העסקתו של אותו נער או העסקתה של אותה נערה. חשוב לזכור – אסור בתכלית האישור להעסיק בני נוער בעבודות הכוללות תהליכי ייצור ובבנייה למשל, כולל עבודות המתבצעות באתרי בנייה. במידה והתקבל אישור מיוחד מטעם מפקח העבודה הראשי, אפשר להתיר העסקת בני נוער בעבודות המצריכות הכשרה מקצועית מקדימה. ומה באשר לתשלום? נכון ל-2022 שכר המינימום לצעירים עד גיל 16 עומד על 21.45 ₪ לשעה, לצעירים בגילאי 16 עד 17 – 22.98 ₪ לשעה ולצעירים בגילאי 17 עד 18 – 25.43 ₪ לכל שעת עבודה. את שכר המינימום הזה זכאים בני הנוער לקבל גם עבור תקופת ההכשרה (אם יש), תקופת הניסיון או ההתלמדות (גם אם הוסכם על שכר נמוך יותר וגם אם הוחלט לא להמשיך בהעסקה לאחר תקופה זו).

אילו סוגי עבודות עשויות להתאים לבני נוער במהלך החופש הגדול

בין אם אתם עצמכם בני נוער ובין אם אתם הורים לכאלה, המחפשים עבודה לחודשי הקיץ מודעות דרושים שליחים, כמו גם מודעות דרושים נוספות ידועות כנפוצות מאד בחודשים המקדימים לכך. ברשימת סוגי העבודות שוודאי תתקלו בהן, כאלו המתאימות לבני נוער במהלך החופשה, תמצאו את העבודות הבאות:

  1. שליחים – כאמור, עבודות אלו נפוצות מאד והן נפלאות לבני נוער בזמן החופש הגדול. יחד עם זאת, חשוב לזכור שלצורך עבודה כשליח נדרש רישיון על קטנוע ורישיון כזה אפשר להוציא מגיל 16 ומעלה. עבודה מסוג כזה היא עבודה תזזיתית מאד, מצריכה תשומת לב רבה על הכביש וזהירות יתרה. היא לא מונוטונית, ולכן תוכל להתאים לצעירים שמחפשים עניין ואוהבים להיות בתנועה ותודות לטיפים אפשר להגיע לשכר יפה.
  2. מלצרים ומלצריות –עבודות כאלו נפוצות מאד בקרב בני נוער, והן עשויות להיות עבור חברות קייטרינג העורכות אירועים בחופש הגדול, מסעדות ובתי קפה.
  3. עובדי דלפק – יש לא מעט מקומות המחפשים עובדי דלפק צעירים. למשל, היכן שמוכרים מזון מהיר, מיצים בכל מיני טעימים, גלידות ועוד.
  4. שיעורים פרטיים – לצעירים בעלי נטייה ברורה למקצועות מסוימים, מתן שיעורים פרטיים לילדים הוא בהחלט פתרון מתאים.
  5. גינון – כאן אין הכוונה לעבודות גינון מורכבות או מסובכות, כי אם קלות יותר וכחלק מעבודת תחזוקה שוטפת של הגינה. כמו, הוצאת עשבים, שתילת שתילים חדשים ועוד.

טיפים למציאת עבודה במהלך החופש הגדול

יש לא מעט דרכים למצוא עבודה במהלך החופש הגדול:

  1. לוחות דרושים מקוונים ואתרי אינטרנט שונים הם פלטפורמה נפלאה להיחשף למגוון רחב מאד של אפשרויות ועבודות שמתאימות לבני נוער במהלך החופשה.
  2. פנייה למשפחה או לחברים ועדכונם בעניין. אפשר לפנות אל ההורים עצמם ולבדוק איתם אם אולי מחפשים במקום העבודה שלהם עובדים צעירים בזמן החופש הגדול או לפנות לבני משפחה אחרים וחברים.
  3. פנייה יזומה למעסיקים למקצועות הרלוונטיים היא בהחלט דרך מצוינת לאתר משרות שונות. אם נער בן 16, למשל, מעוניין לעבוד כשליח, הוא יכול לפנות באופן יזום לרשתות מזון והסעדה ולהציע את עצמו למשרה הרלוונטית.
שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד