מדריך חיפוש עבודה בישראל

זכויות ביטוח לאומי

עוד על זכויות ביטוח לאומי:

מידי חודש אנחנו מעבירים כסף לביטוח לאומי. בין אם מדובר בשכירים אם עצמאיים - את חובתנו למוסד הזה אנחנו משלמים בקביעות, גם אם מדובר באדם שמקבל משכורת מינימום וגם אם מדובר במישהו שמרוויח 100 אלף ש"ח בחודש. אבל, מישהו חשב פעם למה אנחנו עושים את זה? התשובה פשוטה: כדי לקבל זכויות ביטוח לאומי.

כשאתם קונים רכב חדש, אתם יודעים שחלק מהעניין הוא לעשות לו ביטוח. החלק של ביטוח החובה הוא לא עניין של שאלה בכלל, ואם תרצו, תוכלו להוסיף לו ביטוח של צד ג' וביטוח מקיף. אז אם אתם עושים את זה עם הרכב, למה שלא תעשו את זה גם עם החיים שלכם?

העיקרון של פוליסת ביטוח הוא ברור: זהו כסף שאנחנו שמים בצד למקרה ויקרה מקרה שבו תתממש התקרית שבגללה חסכנו את אותו כסף, מה שנקרא 'מקרה מזכה'. כלומר: אנחנו שמים כסף בצד משום שאנחנו חוששים שיקרה משהו לדבר שאותו אנחנו מבטחים - למכונית שלנו, לבית שלנו, לחסכונות שלנו וכדומה.

עצם החיסכון הזה, שהוא לא חיסכון רגיל אלא תשלום לעת צרה, שחוזר אלינו לא תמיד באותה הרמה שאותה השקענו אותו, הוא שעוזר לנו להיות נטולי דאגות, להבין שאפשר לעשות דברים בלי לדאוג יותר מידי ולדעת, יותר מכל, שיש לנו רשת ביטחון. זכויות ביטוח לאומי הן רשת הביטחון לחיים שלנו.

מאילו זכויות ביטוח לאומי אדם יכול ליהנות?

כאשר אנחנו מעבירים כסף מידי חודש למוסד לביטוח לאומי, אנחנו בעצם מבטחים את עצמנו מהרבה מאוד דברים. אנחנו לא יודעים את זה, אבל כל כסף שמועבר לביטוח הלאומי, הוא הביטחון שלנו שאכן יהיה לנו כיסוי במקרים רבים, חלקם אפילו לא איומים ונוראיים כמו שאנחנו חושבים, אלא חלק מהחיים שלנו. הנה כמה זכויות ביטוח לאומי שאנחנו זכאים להן בזכות הכסף שאנחנו מעבירים מידי חודש לביטוח הלאומי:

  • דמי אבטלה: דמי הביטוח הלאומי מהווים למעשה רשת ביטחון למקרה שבו נהיה מובטלים ולא נמצא עבודה. אז, בזכות הכסף שהעברנו מידי חודש, נקבל דמי אבטלה - הכנסה קבועה שתפצה אותנו על המחסור בעובדה ותעזור לנו בתקופה שבה אין לנו הכנסה ממקור אחר.
  • קצבת זקנה: זכויות ביטוח לאומי כוללות גם את העזרה בזמן הפנסיה, כלומר - קצבת זקנה, הכנסה קבועה שתאפשר לנו להתקיים אחרי שפרשנו מהעבודה. אמנם זו לא קצבה שתוכל להעמיד אותנו על הרגליים באופן מלא, אבל היא תהווה מעין הכנסה נוספת ביום מן המים.
  • פיצויים בגין נכות: פציעות קשות רבות מביאות לנכות כזו או אחרת. הביטוח הלאומי מעביר לאנשים שמוגדרים נכים ברשומותיו פיצוי קבוע או חד פעמי - קצבת נכות אשר תאפשר לו להתמודד עם המצב החדש, לממן טיפולים ותרופות וכדומה.
  • לאומי שיאפשרו לו לקבל גמלת סיעוד ביום מן הימים, כשיזדקק לכך.
  • שירותי בריאות: בתוך התשלום לביטוח לאומי, נמצאים גם תשלומי בריאות שונים, שגם הם נגבים באופן חודשי. הכספים הללו מועברים על ידי הביטוח הלאומי לקופות החולים, לטובת קיום חובת הביטוח הרפואי לכל אדם - שירות בסיסי ולפעמים גם מקיף שניתן בעקבות אותן זכויות ביטוח לאומי.
שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד