מדריך חיפוש עבודה בישראל

חשמלאי מוסמך

ביצוע עבודות חשמל, ומכל סוג, מצריך ידע, ניסיון וגם רישיון רלוונטי. אחד מבעלי המקצוע לביצוע עבודות אלו הוא חשמלאי מוסמך, שסיים בהצלחה את לימודיו ועבד במשך כשנה כחשמלאי עוזר ולאחר מכן כשנתיים כחשמלאי מעשי.

מהם התנאים לקבלת רישיון חשמלאי מוסמך

החוק במדינת ישראל מחייב באחזקת רישיון רלוונטי בתחום החשמל כדי לבצע עבודות חשמל מסוימות, פשוטות וגם מורכבות. כדי לקבל רישיון חשמלאי מוסמך, על החשמלאי המעוניין בתפקיד, לעמוד בתנאים הבאים:

  1. סיום הכשרה מקצועית – כדי להתחיל בקריירת חשמלאי מוסמך, יש לסיים הכשרה מקצועית בתחום זה, המקנה את כל הכלים הנדרשים לתפקיד, וכן גם את הידע החשוב לשם ביצוע העבודה. קורס חשמלאי מוסמך מוצע כיום במגוון רחב מאד של מסגרות לימודיות ורק המסיימים אותו יכולים להמשיך לשלב הבא, שלב הבחינות הסופיות.
  2. עמידה בבחינות – אחד מהתנאים לקבלת הרישיון הנכסף הוא לעבור בהצלחה את הבחינות העיוניות והמעשיות בתום תקופת הלימודים. בחינות אלו כוללות התייחסות לתורת החשמל, למכונות חשמל, למתקני חשמל וגם פרקטיקה, הנבדקת במעבדת חשמל וכוללת שימוש במערכות חשמל שונות ומתקני חשמל מכמה סוגים.
  3. הוכחת עבודה בפועל – כדי לקבל את הרישיון, על החשמלאי לעבוד כשלוש שנים לפני כן: שנה כחשמלאי עוזר, כאמור ועוד שנתיים כחשמלאי מעשי. רק לאחר שהשלים זאת, יקבל את הרישיון המותיר לו לעבוד כחשמלאי מוסמך.

מהן סמכויותיו של חשמלאי מוסמך

חשמלאי מוסמך מחזיק בידיו כמה סמכויות ויכול, תודות לרישיון שברשותו, לבצע סוגים שונים של עבודות. במודעות דרושים חשמלאים נוכל לראות, לא אחת, פירוט של עבודות אלו, המוכיחות עד כמה אותו חשמל נדרש במצבים רבים. חשמלאי מוסמך המחזיק ברישיון הרלוונטי יכול לטפל במתקני חשמל של 240 אמפר. הכוונה כאן היא למתקני חשמל הרלוונטיים למבנים בינוניים עד גדולים, כמו מפעלים, בתי מלאכה, מסגריות, נגריות, סופרמרקטים, חנויות ועוד. אם ירצה, יכול גם לעבוד על מתקני חשמל ברמה של פאזה אחת כפול 40 אמפר, ולעשות זאת ללא פיקוח. ככלל, ככל שרמת רישיונו של החשמלאי גבוהה יותר, כך יוכל החשמלאי לבצע עבודות חשמל מורכבות יותר.

שימו לב, כאשר תגיעו לכל ראיון עבודה ישאלו אתכם שאלות על הנסיוןם שלכם באחזקת מבנה, האם יש לך רישיון גובה וכדו'. לכן חשוב לעבור את כל ההסמכות והשלבים לקבלת הרישיון בלי קיצורי דרך.

כך נדע שהחשמלאי שהזמנו אכן מוסמך לבצע את העבודה

אם נתקלתם בבעיית חשמל כלשהי ואתם זקוקים לשירותיו של חשמלאי מוסמך, חשוב שתבדקו מראש כמה נקודות, כדי לוודא שהחשמלאי שהזמנתם אכן עונה על הצרכים, ובעיקר גם על הדרישות:

  1. קבלת תצלום רישיון – מכיוון שרישיון כחשמלאי מוסמך הוא הכרחי על פי החוק, יש לבקש מהחשמלאי שהזמנתם או מעוניינים להזמין תצלום של אותו רישיון, שבו הוא מחזיק. זו תהיה ההוכחה כי אכן הוא מוסמך לביצוע העבודה.
  2. בדיקת רמת הרישיון בתעודה – באיזו רמה של חשמלאי מדובר? אם העבודה מצריכה סיוע של חשמלאי מוסמך, יש לוודא שהדבר אכן מופיע ברישיון שברשותו. אם מדובר בדרגה נמוכה יותר, עליכם לחפש חשמלאי אחר.
  3. בדיקה באתר משרד התמ"ת – קיבלתם לידיכם צילום רישיון? מצוין. עתה, פנו לאתר משרד התמ"מ ובדקו האם מספר הרישיון שמופיע על הצילום, מופיע גם באתר. הבדיקה פשוטה ומהירה. עליכם להקליד את מספר הרישיון המופיע בתעודה ואם אכן זה כך, תוכלו לראות לפניכם פרטים אודותיו, כולל שמו המלא כפי שמופיע בפנקס החשמלאים.
  4. צילום תעודת זהות או רישיון נהיגה – מכיוון שלא מופיעה תמונה בתעודה, בקשו מהחשמלאי המועמד לתפקיד, צילום תעודת זהות או רישיון נהיגה. כך תדעו שהאדם העומד מולכם אכן אותו בעל מקצוע, שלשירותיו אתם זקוקים.

 

שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד