מדריך חיפוש עבודה בישראל

חברות השמה

עולם חיפוש העבודה הוא היום דבר שונה מהותית ממה שהיה פעם. אם בעבר הכלי היחיד למציאת עבודה (שלא דרך חברים או קרובים) היה לוח הדרושים בעיתון ולוח המודעות באזור המגורים של אותו אדם, הרי שהיום פתוחים לפניו שלל אמצעים שיכולים להביא אותו לכל מקום. אחד מהם הוא חברות השמה.

חברות ההשמה מתמחות במציאת מקומות עבודה לאדם המחפש משרה חדשה, ובמציאת עובדים מתאימים לחרות אשר זקוקות להם. כן, מדובר כאן למעשה בתפקיד דו כיווני: מצד אחד, האינטרס של המחפש ומצד שני, האינטרס של המעביד.

במקרה הזה, שני האינטרסים הללו משותפים ומשיקים בהרבה מאוד נקודות. הרי ברור שהמעסיק ירצה למצוא עובד טוב ולכן, האינטרס שלו הוא לתגמל את חברת ההשמה על כל 'שידוך' מוצלח. התגמול הזה ידרבן את חברת ההשמה למצוא את המועמד המתאים - וכך הלאה, עם אלפי מחפשי עבודה משני צידי המתרס.

למעשה, הסיוע של חברות השמה מאפשר למחפשים להגיע לכל מקום - לא רק בישראל, אלא גם בעולם. מצד אחד, החברה יכולה לפלח בקלות את המועמדים ואת המשרות הפתוחות לפי אזור גיאוגרפי - צפון, דרום, מרכז וכדומה. מצד שני, ישנן לא מעט חברות אשר מתמחות בהשמה מעבר לים, רילוקיישן זה נקרא, כלומר: חיפוש עבודה לאדם אשר מעוניין לעבוד במדינה אחרת, ושידוכו למקום העבודה המתאים לו.

חברות השמה המתמחות בתחום מסוים

גם זה קיים לא מעט כיום. ישנן חברות השמה אשר החליטו להתמקד בתחום מסוים, משום שבו הן הכי טובות ובו יש להן את הניסיון הרב ביותר. כך, ישנן כיום לא מעט חברות השמה להייטק - חברות אשר מתמחות אך ורק בשידוך בין אנשים שמחפשים עבודה בתעשיית העילית לבין חברות אשר מחפשות עובדים כאלו.

לא מפתיע לגלות שידיהן של החברות הללו עמוסות. ענף ההייטק הוא מהמשגשגים והגדולים בישראל, מה גם שהוא דינאמי מאוד - חברות הזנק (סטארטאפים) נפתחות ונסגרות, חברות גדולות מגייסות בגלים גדולים ועוד ועוד. לא חסרה עבודה בתחום זה. ישנן חברות השמה שמתמחות באאוטסורסינג, כלומר: בגיוס עובדים במיקור חוץ, לרוב כמויות גדולות מהרגיל של עובדים, כדי לספק לחברה עבודה מחוץ למשרד, כלומר כזו אשר ניתנת על ידי עובדים שאינם עובדים שלה, אך זכו להכשרה המתאימה ולעיתים אף נמצאים פיזית במשרדיהן. משימה זו לא תהיה קלה לעולם עבור חברות ההשמה, אך מי שמתמחה בכך תמצא שוק עשיר וצמא לכוחות נוספים.

העבודה מול חברות השמה

היתרון הגדול ביורת של חברות ההשמה הוא העבודה מולן. בתוך מחפש עבודה, תגלה כי תוך שניות תוכל להיכנס למאגר, ובתוך שניות לא רבות לאחר מכן - כבר יהיו משרות שיוכלו להתאים לך. למעשה, כניסתך למאגר של חברות השמה פותחת עבורך עולם שלם של אפשרויות, הרבה יותר מכל מה שתוכל לתאר או להשיג בעצמך.

ברוב המוחלט של המקרים, כניסה למאגר של חברות ההשמה לא עולה כסף. כאמור, את התגמול על עבודתן מקבלות החברות הללו לרוב מהמעסיק אשר אליו הפנתה החברה עובדים, ולא מהעובד המחפש עבודה. לכן, ההצטרפות למאגר של חברות השמה כאלו ואחרות (מומלץ להצטרף לכמה כאלו ולא לאחת בלבד) הופכת לכדאית עוד יותר.

רשימת חברות השמה מובילות בישראל

BIT - חברת ההשמה היחידה לתחום ה- BI!
קבוצת נישה השמה
דנאל משאבי אנוש
Experis (לשעבר MIT)
פוזישן
Gotfriends: חברת השמה בהייטק
שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד