מדריך חיפוש עבודה בישראל

עבודה מועדפת לחיילים משוחררים

עם תום השירות הצבאי, צעירים רבים מחפשים הכנסה מהירה של כסף לצורך הטיול הגדול או לשם התחלת החיים מנקודת פתיחה חזקה ויציבה. אחת האופציות המוכרות והנפוצות ביותר הינה האפשרות הקרויה עבודה מועדפת (ויש המכנים אותה – מועדפת למשוחררים). במאמר זה נרחיב מעט אודות מושג זה – מהי עבודה מועדפת? מי זכאי לה? ומהן ההטבות הכרוכות בעבודה מועדפת?

אז מה זה עבודה מועדפת?

עבודה מועדפת, או בשמה הרשמי "עבודה נדרשת", הינה תוכנית במסגרתה המדינה מעודדת צעירים באמצעות מענק כספי לעסוק בתחומי החקלאות והתעשייה. התוכנית מוצעת לחיילים משוחררים (או לבוגרי 24 חודשי שירות לאומי) בשנתיים הסמוכות לתום השירות, כאשר המענק ניתן לאחר עבודה של כשישה חודשים. העבודה צריכה להיות מוכרת ברשימת העבודות המועדפות הנמצאת באתר המשרד לביטוח לאומי.

אלו עבודות מוכרות כעבודה מועדפת?

בניגוד למשתמע מהאמור לעיל, עבודה מועדפת אינה מסתכמת בעבודות בתחום החקלאות והתעשייה, וניתן למצוא עבודות המזכות את עובדיהן במענק הכספי גם במקומות העבודה הבאים:

  • תחנות דלק
  • בתי מלון
  • גינון
  • חברת החשמל
  • מוסכים לרכבים
  • חברות הייטק שונות.

הרשימה המלאה של קטגוריות העבודה מופיעה באתר של הביטוח הלאומי, וניתן למצוא בה את כל הקריטריונים על מנת להיחשב כעבודה מועדפת.

סיימתי לעבוד – מה עכשיו?

לאחר שישה חודשי עבודה, ניתן לקבל מהביטוח הלאומי "מענק עבודה נדרשת". המענק המלא עומד על כ-9,950 ₪ ומענק חלקי מיוחד מוענק למי שהשלים 4 חודשים בעבודה חקלאית והוא עומד על כ-6,633 ₪. על מנת לקבל את המענק יש להגיש תביעה לקבלת "מענק עבודה נדרשת" באופן מקוון או באמצעות העברת בקשה מודפסת לאחד מסניפי הביטוח הלאומי. יש לצרף לבקשה עותק של תעודת השחרור של המבקש, ואישור המעסיק על שישה חודשי העסקה, יחד עם פירוט שעות העבודה. את הבקשה ניתן להגיש רק לאחר ששת חודשי העבודה, אולם לא ניתן להגיש בקשה לאחר שחלפו 3.5 שנים ממועד תום שירות החובה.

מענק עבודה מועדפת חלקי

ישנם מקרים בהם העובד זכאי לקבל מענק עבודה מועדפת אף אם לא עבד במשך כשישה חודשים. לשם קבלת מענק זה על העובד לעבוד בעבודה מועדפת 25 ימים רצופים, בתוך 21 החודשים הסמוכים לשחרורו, או לעבוד בין החודשים ה-22 עד ה-24 ממועד שחרורו. מענק זה קרוי "מענק עבודה מועדפת חלקי" והוא ניתן בכל אחד מהמקרים הבאים:

  • העבודה רחוקה מאד ממקום מגוריו של העובד (מעל 60 ק"מ ממקום מגוריו על פי תעודת הזהות של העובד), והעבודה אינה כוללת מקום מגורים או הסעה.
  • העבודה אינה תואמת את הכשרתו של העובד (העובד מתמחה בנגרות ועובד בתחנות דלק).

בכל אחד מהמצבים הנ"ל העובד זכאי למענק חלקי בהתאם לחישוב היחסי מהמענק המלא על פי מספר ימי העבודה שהעובד הועסק.

כיצד אדע אם העבודה מוגדרת כעבודה מועדפת?

במידה והוצעה לכם עבודה שאינה מופיעה ברשימת הקטגוריות באתר המשרד לביטוח לאומי, או שאתם מעוניינים לוודא שהעבודה שלכם מוגדרת כעבודה מועדפת, ניתן לגשת לסניף של הביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם ולבדוק האם המשרה מזכה במענק עבודה מועדפת. זכרו: אם יש ספק – אין ספק.

שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד