מדריך חיפוש עבודה בישראל
הנך נמצא כאן:
דף הבית
»
זכויות ביטוח לאומי
»
תאונת עבודה

תאונת עבודה

כאשר חושבים על תאונות עבודה, אנו מתארים לעצמנו לרוב פציעה קשה, לרוב ממשהו כבד ומאסיבי. אבל לא כך תמיד: לפעמים, גם פגיעה שאינה נראית לעין יכולה להיחשב כתאונת עבודה, בהתאם לנסיבות.

מדוע תאונות עבודה הן בכלל סוגיה משפטית וכזו אשר נכללת ביחסי עובד-מעביד ובדיני עבודה? משום שעם השנים הגיעו למסקנה האנשים המובילים את הכלכלה העולמית, כי במקרים רבים, מה שקורה במהלך העבודה הוא בהחלט באחריותו של המעביד, זה אשר שכר את שירותיו של העובד והדריך אותו בעבודתו.

חייבים לזכור שבמקרים של פגיעה כזו או אחרת, במיוחד כאשר נושא כזה מגיע לבית המשפט, נושא האחריות הוא דבר חשוב מאוד - מלבד הפיצויים שייפסקו, בית המשפט הוא זה אשר יחליט מי יהיה הגורם אשר יפצה את העובד שנפגע. לפעמים, כאשר לא מדובר בתאונת עבודה, יהיה זה הביטוח הלאומי והביטוח הפרטי של העובד, אם היה ברשותו כזה לפני הפציעה. במקרים אחרים, האחריות לפיצוי יכולה להיות מוטל במלואה על המעביד.

מתי אפשר להגדיר מקרה מסוים כתאונת עבודה?

בעיקרון, מבחינת העובד כל מקרה שקרה במהל העבודה, יכול להיות מוגדר ככזה. מצד שני, ברור שמבחינת המעביד הוא ינסה לעשות הכל כדי שלא להיחשב כמי שאחראי לתאונה, כלומר - יסרב להכיר בכך שמדובר בתאונת עבודה לכל דבר.

כמובן שיש מקרים קלאסיים בהם אין למעביד שום אפשרות להגיד אחרת: מקרה בו אדם עבד ללא ציוד הבטיחות הנדרש (כי לא קיבל אותו), מקרה בו עובד נפגע ממשהו שלא היה מחוזק כראוי, תאונה שנגרמה כאשר העובד לא קיבל את ההכשרה המתאימה לתפקיד ובכל זאת שימש בו - כאלו ואחרים הם בהחלט מקרים של תאונת עבודה לכל דבר.

אבל, כידוע, החיים שלנו מלאים במצבים 'אפורים', מצבים שבהם לא הכל ברור. במקרים כאלו, רק בית המשפט הוא שיוכל להחליט בנושא, ולכן מקרים רבים של תאונות עבודה לכאורה, נגמרים בבית המשפט.

גם נזק 'פנימי' או נפשי

כאמור, תאונות עבודה הן לא רק מקרים של פציעות קשות. במקרים רבים, יכול אדם להתלונן על תאונת עבודה גם כאשר מדובר במחלה שהתפתחה אצלו במשך השנים, התקף לב שהתרחש לטענתו בעקבות העבודה ואפילו נזק נפשי שהתפתח אצלו במסגרת זו.

אבל, עניין כזה קשה יותר להוכחה כמובן. מאחר והגורם והתוצאה אינם גלויים וברורים, מדובר במשהו שצריך להבין את הקשר הרפואי בינו ובין אופי העבודה, כלומר - גם להבין מהי מהות העבודה וכיצד עבד העובד באותה תקופה.

במקרה הזה, לפחות חלקית, המוסד לביטוח לאומי בא לקראת העובד ולקראת החוק, ומקל במשהו על הבירור: בביטוח הלאומי יש רשימה עצומה של מחלות ונזקים אשר מוגדרים מבחינתו כתאונות עבודה לכל דבר. אם העובד סובל מפגיעה אשר רשומה ברשימה הזו, אין כמעט ספק שזו תהיה תאונת עבודה.

גם תאונת דרכים יכולה להיות תאונת עבודה

מתי תאונת דרכים תיחשב כתאונת עבודה? כאשר המקרה התרחש במסגרת העבודה. כלומר, אם התאונה התרחשה במהלך משימה של העובד, הרי שזו תאונת עבודה לכל דבר ועניין וכך יש להתייחס אליה. גם תאונות דרכים שהתרחשו בדרך לעבודה או ממנה נחשבות כמקרים של תאונות עבודה, משום שפעולה זו היא חלק בלתי נפרד מהעבודה עצמה. אם התאונה מתרחשת במסלול הקבוע שהעובד עושה מידי יום, הרי שלא ניתן להתייחס למקרה אחרת.

למידע נוסף:

שתף תוכן זה עם חבריך!

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד