מדריך חיפוש עבודה בישראל

DBA - מנהלי בסיסי נתונים

מנהל בסיסי נתונים, DBA בשמו המקצועי, נשמע לנו כמו עוד אחד מאותם תפקידים שאיש לא יודע מה מהותם ומה התוכן הממשי שלהם. בפועל, מנהל בסיסי נתונים הוא אחד האנשים החשובים בכל ארגון - אדם אשר עובד ברקע, מאחורי הקלעים, ודואג שכל אחד מרכיבי המערכת השלמה יעבוד כמו שצריך ויעשה את העובדה עבור כל עובד ועובד.

מה הם בסיסי נתונים? למעשה, כיום כל ישות המתבססת על המחשב - בין אם מדובר במשרד של מאות עובדים ואפילו אם הוא משתמש מחשב ביתי, מתבסס על מסדי נתונים שונים. אלו יכולים להיות רשימות של טלפונים, מאגרי מידע שנשמרים כגיבוי, קבצים שונים שמצטברים דרך קבע בהתאם לאופי העבודה וכדומה.

את בסיסי הנתונים אפשר לראות כספריות ענקיות או ארכיונים גדולים שבהם אצור מידע רב, לעיתים בכמויות שקשה לתפוס. וכשם שאת הספריה ה'מוחשית' צריך לנהל ולארגן, כך יש לעשות גם בספריה הממוחשבת. תגידו שבמחשב זה הרבה יותר פשוט? נכון, אך עדיין - גם במצב הזה, יש צורך במבוגר אחראי.

ה-DBA: איש מקצוע שמבטיח שהכל יתקתק כמו שעון

אומרים שיש מערכות שאתה מודע לקיומן ומבין את החשיבות שלהן רק כשהן מתקלקלות או שמתגלה בהן פגם מסוים. כאלו הם מאגרים של בסיסי נתונים במשרדים רבים. עבור העובד הממוצע, שליפת מידע ממאגר הקבצים הסטנדרטי או עבודה מול מערכת אשר שומרת נתונים רבים, היא פעולה של מה בכך. עניין שגרתי שלא אמור להצריך משאבים רבים.

מאחורי הקלעים עומד אותו מנהל בסיסי נתונים, שכל העת בודק שהכל עובד כמו שצריך. הוא זה שמבטיח שהמערכת אכן תעמוד לרשות העובד בכל רגע נתון ולא 'תתגלה' לו, הודות לאותה תקלה מעצבנת.

בפועל, תפקיד זה פירושו עבודה תמידית בניסיון לארגן את המערכת, לסדר אותה ולדאוג לכך שהפעולות השונות ודרך השימוש בה ייעשו כמו שצריך, בצורה מאורגנת שלא תעמיס עליה. בנוסף, אותו מנהל בודק את המקומות שבהם ייתכנו תקלות כאל ואחרות ודואג שהסיבות האפשריות לתקלות ינוטרלו. בשורה התחתונה, הוא דואג לכך שלא יגיע היום שבו יצטרך 'להציל' את הנתונים של הארגון כולו, בגלל תקלה חמורה שצצה פתאום.

לימודי DBA

ייתכן ומה שנכתב כאן לא עשה טוב, מבחינה 'יחצנית', לתחום הזה, אך תתפלאו לגלות שמדובר כיום באחד התפקידים המבוקשים ביותר בשוק ההייטק. מאחר וכפי שאמרנו, כל גוף, מוסד, חברה או ארגון משתמשים בבסיסי נתונים ומסתמכים עליהם, מנהל בסיסי נתונים מקצועי הוא אדם אשר נהנה מביקוש אדיר.

מייד נגיע אל המוסדות אשר מציעים לימודים בתחום אך קודם כל נסביר על מהותם. הלימודים מאפשרים לסטודנטים ללמוד על תכנון, הקמה, תחזוק, טיפול, ניהול שוטף ופתירת תקלות במסדי נתונים, תוך התמחות בכמה מהתוכנות והכלים החשובים ביותר בתחום:

  • אורקל - תוכנה לניהול בסיסי נתונים המסתמכת על טבלאות ופותחה על ידי החברה אשר את שמה היא נושאת

מידע על מוסדות הלימוד ניתן למצוא בטבלה הבאה

(מוסדות לימוד נוספים מנהלי בסיסי נתונים אפשר למצוא באתרי קורסים ולימודים כמו Coursim.co.il):

שם המוסד אופי הלימודים מיקום משך הלימודים
ג'ון ברייס קורס תל אביב 360 שעות
ג'ון ברייס (שלוחת חיפה) קורס חיפה 360 שעות
מדירה קורס אופי הלימודים שבעה חודשים
מכללת נס קורס קמפוסים ברחבי הארץ 135 שעות
שתף תוכן זה עם חבריך!

כללי

לימודים בחו"ל

הכנה לעבודה

זכויות עובדים

מדריכי חיפוש עבודה

חיפוש לפי תחומים

מפרסמים ונותני חסות

ג'וביק קבוצת נישה השמה דנאל משאבי אנוש

הטיפים המקצועיים שלנו לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים ורלוונטיים.

קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתכונן לקראת ראיון העבודה.

קרא עוד

כיצד למקסם את מאמצי חיפוש העבודה בעזרת חברות השמה.

קרא עוד